Co warto zobaczyć w Chorwacji?

Niewątpliwie największą atrakcją Chorwacji jest stare miasto w Dubrowniku, które stanowi jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast  w pobliżu basenu Morza Śródziemnego. Spacerując po Dubrowniku możesz zobaczyć XIII-wieczne mury miejskie, a następnie powinieneś zwiedzić wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – stare miasto. Odwiedź też klasztor franciszkanów, w którym znajduje się m.in. najstarsza apteka w Europie. Atrakcje turystyczne - warto zobaczyć w Dubrowniku wspaniałe barokowe kościoły. Burzliwą historię Dubrownika można poznać w Pałacu Rektora oraz oraz Muzeum Morskim.

 

Przede wszystkim zobacz świetne przykłady wczesnej chorwackiej sztuki religijnej w Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych w Splicie. Na pewno docenisz też XX-wieczne  rzeźby znajdujące się w miejskiej Galerii Meštrovića. Natomiast w Parku Narodowym Slavonia's Kopački Rit jest ogromną przestrzenią podmokłą, w której można obserwować rozmaite gatunki ptaków. Jeśli chcesz uciec od tłumów udaj się na wyspę  Kvarner Gulf, która słynie z kolonii płowych sępów, zabytkowej osady Valun i niefrasobliwego miasta Cres. Jeśli jesteś miłośnikiem kolarstwa wybierz się do Parku Narodowego Mljet, który położony jest na zielonej i dziewiczej wyspie o tej samej nazwie. Park może pochwalić się gęstymi lasami, dwoma połączonymi jeziorami słonowodnymi, wspaniałej wyspy Św. Marii i klasztorem benedyktyńskim.

Miłośnicy nurkowania powinni z kolei udać się do  Blue Grotto. Mogą tam zwiedzać wraki zatopione u wybrzeży wyspy Vis, najbardziej zaludnionej chorwackiej wyspy. Velebit jest najbardziej rozległym pasmem górskim w Chorwacji i najlepszym terenem do uprawiania turystyki pieszej, znajduje się w pobliżu wybrzeża, między Senj i Starigrad-Paklenica  i zawiera dwa parki narodowe, Sjeverni Velebit na północy i Paklenica na południu.

 

Script logo