Budapeszt - dlaczego warto?

Z Polski do stolicy Węgier nie jest daleko. Stolica Węgier to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Dlatego każdego roku udaje się tam wiele osób. Już sama jego historia jest bardzo nietypowa - powstała ona na skutek połączenia dwóch istniejących miast - Budy oraz Pesztu. Były one w naturalny sposób oddzielone od siebie przez rzekę, dlatego, choć teraz Budapeszt jest jednym miastem, Dunaj wciąż dzieli go na dwie części..

Jest to miasto ze wszech miar godne odwiedzenia, każdy powinien znaleźć coś dla siebie zwiedzając zabytki w Budapeszcie. Wspomniane zostaną tylko te najważniejsze jak np. Zamek Królewski, zbudowany w średniowieczu, potem kilkukrotnie przebudowywany. Koniecznie należy zobaczyć też długi na ponad trzysta metrów łańcuchowy most łączący dwie części miasta odpowiadające dawnym Budzie i Pesztowi. Warte odwiedzenia są również budapesztańskie kościoły. Najważniejszym z nich jest bazylika św. Stefana, patrona Węgier i pierwszego ich króla. Interesujący jest także tak zwany Kościół Macieja - ta zwyczajowa nazwa pochodzi od XV-wiecznego króla Węgier Macieja Korwina, podczas panowania którego Węgry osiągnęły szczyt potęgi (co ciekawe brał on w tym kościele swój ślub), oficjalnym patronem świątyni jest Najświętsza Maryja Panna.

Będąc w Budapeszcie warto zwiedzić też Zamek Vajdahunyad wybudowany na początku XX w. i będący kopią różnych historycznych budynków, zbudowanych w różnych stylach architektonicznych. Wymienione dotychczas budynki to niejedyne atrakcje turystyczne Budapesztu. Na terenie miasta znajduje się ponad 200 muzeów (w tym Węgierskie Muzeum Narodowe) i galerii sztuki. Warto odwiedzić także budapesztańskie parki - w tym Wyspę Małgorzaty, gdzie znajduje się największa węgierska fontanna. Warto skorzystać też z węgierskich łaźni leczniczych - miasto jest znane ze swoich wód termalnych, mineralnych i właśnie leczniczych.

Bez wątpienia warto odwiedzić stolicę Węgier. Ze względu na mnogość atrakcji jakie ona oferuje, w zasadzie nikt nie powinien się nudzić. I nie ma większego znaczenia, czy ktoś przyjechał po to by odpocząć, pozwiedzać, czy podreperować zdrowie. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Niektórzy decydują się na dłuższy wypoczynek w Budapeszcie, inni jadą, by wykorzystać wolny weekend i zwiedzić kolejną europejską stolicę. Zadecydowała o tym między innymi niezwykle bogata historia. Krótką wycieczkę trzeba na pewno dobrze zaplanować, by zobaczyć wszystkie atrakcje turystyczne Budapesztu.

 

Script logo