Południowe Włochy

 

Południowe Włochy to częsty kierunek urlopowych wyjazdów. Południe kraju różni się od północy architekturą, kuchnią i mentalnością mieszkańców. Południowa część Półwyspu Apenińskiego otoczona jest przez wody morza: Adriatyckiego, Jońskiego i Tyrreńskiego.

 

południowe wlochyTo również zabytki dziedzictwa starożytnego i greckiego. Południowe Włochy leżą w dwóch strefach klimatycznych: śródziemnomorskim i kontynentalnym. Podczas odkrywania południowych Włoch warto odwiedzić miasto Bari, które słynie z urokliwej starówki i wąskich uliczek. Główne atrakcje turystyczne to m. in. katedra św. Mikołaja i zamek.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest małe miasteczko Alberobello z charakterystycznymi białymi domkami (trulli) ze stożkowym dachem. Miłośnicy przyrody muszą zobaczyć koniecznie dolinę Intria z licznymi gajami oliwnymi. Następnym godnym polecenia miejscem jest miasto Lecce, które nazywane jest Florencją baroku. Lecce słynie z barokowej architektury. Budynki zbudowane są z białego kamienia i z biegiem lat nabierają złocistego koloru. Zabytki warte zobaczenia to m. in. kościół Santa Croce, zabudowania placu katedralnego. To właśnie z Lecce pochodzi popularny w tym regionie taniec pizzica. Zobacz atrakcje turystyczne w północnych włoszech .

Kolejnym przystankiem południowych Włoch jest Otranto. Jest to najbardziej wysunięte na wschód miasto we Włoszech. Niegdyś portowe miasto stanowiło dla handlarzy bramę na wschód. W architekturze miasteczka można odnaleźć orientalne wpływy.

Innym ciekawym miastem jest Matera położona 60 kilometrów od Bari. To tutaj kręcony były sceny do filmu Pasja Mela Gibsona. Matera znana jest jako wielopoziomowe miasto, a od 1993 roku wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Południowe Włochy są miejscem atrakcyjnym do uprawiania sportów wodnych takich jak: windsurfing, kitesurfing, narciarstwo wodne. Można też uprawiać piesze wędrówki lub jeździć na rowerze. W tej części Włoch obowiązującą walutą jest Euro. Każdy polski turysta powinien mieć przy sobie dowód lub paszport. Podczas zwiedzania miejsc sakralnych należy mieć zasłonięte ramiona i dłuższą spódnicę.

 

Script logo