Fotoalbum

Mnogość możliwości wśród dostępnych albumów fotograficznych sprawia, że często jedyną kwestią mającą wpływ na nasz wybór jest okładka. Tymczasem wszystkie albumy fotograficzne mają kilka cech, którym warto się przyjrzeć, a przy zakupie albumu wziąć pod uwagę jako kluczowe przy wyborze.

Zacznijmy od wielkości kart - im większe strony, tym lepsze robią one wrażenie. Duże fotoalbumy powiększają również liczbę zdjęć, które można w nim umieścić. Można bawić się w nich kompozycją zdjęć, wywołując odczucie chaosu lub przeciwnie - harmonii. Aby zdjęcia sprawiały wygląd dynamiczny, należy układać je tematycznie i według podobnych ujęć. Duże albumy również sporo ważą. Może więc lepiej wybrać jakiś mniejszy, łatwiejszy do trzymania? Najchętniej wybierana przez klientów jest opcja zakupu dwóch albumów – większego i mniejszego.

Inną, ważną kwestią jest kolor kart fotoksiążki. Na ten wybór wpływa głównie nasz gust, możemy wybierać między różnymi odcieniami, tymi najbardziej popularnymi są czarny, kremowy, bordowy, granatowy, lub klasyczny - biały.

Zwykle karty w albumach nie są zbyt grube. Ale zdarzają się wyjątki od tej reguły. Zwykle im droższe są albumy, tym grubsze mają karty.

Okładka przyciąga nasz wzrok jako pierwsza, gdy podejmujemy się wyboru odpowiedniego albumu. Jest to również bardzo ważny element, który zwykle odzwierciedla jego zawartość. Okładek jest mniej więcej tyle ile albumów, dostępnych na rynku. Mamy więc okładki z materiału, ponadczasowego zamszu, trudnego do czyszczenia papieru czerpanego, trwałego papieru satynowego, skóry ekologicznej czy naturalnej lub niekiedy i ręcznie robione - drewniane.

Nie ma albumów niezniszczalnych - niestety, wciąż nie istnieje technologia niepozbawiona wad i nie zapewni albumowi wiecznego życia, tym bardziej jeśli niespecjalnie o niego dbamy. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednie użytkowanie i traktowanie go z należytym szacunkiem.